Lazer Kesim Nedir? Mantık ve Metodları

Lazer Kesim Nedir? Mantık ve Metodları

Lazer Kesim Hakkında Detaylı Bilgi - 2020 Güncel

Lazer kesim demek metal malzemeler başta olmak üzere ahşap ve plastik dahil bir çeşit malzeme şekillendirme metodudur. Metal işleri arasında kategorilendirmek gerekir ise Paslanmaz bimetal, alüminyum, demir vb. çeşitleri kesmek ve şekil vermek için tercih edilen yöntemdir. Genel olarak endüstriyel üretim için kullanılır. Günümüzde hızlı ve ucuz maliyetli çalışma prensibine sahip olmasından ötürü çok fazla tercih edilir. Bu sebeple eğitim kurumlarıda teknik ara eleman yetiştirmek sebebi ile eğitim vermeye başlamaştır. 

Lazer kesim optik başlığı sayesinde yüksek güç üreterek ürünü cnc personelin programlamasına uygun olarak keser. Malzeme'nin kesilim prensipleri;

  • Eritme
  • yanma,
  • veya buharlaşma gibi dinamikler ile gerçekleşir. Bu sebeple pürüzsüz ve yüksek kaliteli yüzey ortaya çıkar. 

Lazer Kesin Çalışma Prensibi

Lazer ışını üretimi, bir kap içerisinde ki elektrik lamba veya rezonanslar aracılığı ile malzemenin uyarılmasını destekleyen bir dinamiktir. Bu sebep ile parlayan madde uyarılırken ışın yüzeye teması ile birlikte  monokromatik bir akış elde edilir. Bu ışık akışı (buna lazer diyoruz) kısmı ayna aracılığı ile tekrar tekrar yansıtılır. Burada bulunan aynalar yada fiber optik bu stabil ışığı bir mercekle yönlendirmek için çalışır.

Odak alınan hedefin en dar kısmı genellik 0,32 mm daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Malzeme ölçülerini baz alarak 0,10 mm kadar genişlikler mümkün sayılır. Bir kenarda kesim yapabilmek için her kesim öncesi o kenardan delik açılması elzemdir. 13 mm kalınlığı olan bir çelik için yaklaşık 15 saniye sürerken malzemeye bir delik açan yüksek lazer ışını çalışır.

Lazer Kesim Metodları

Bir çok farklı malzemeyi kesmek için her birine özgün hesaplamalar ve materyaller kullanılması gerekir. Formüllerin kullanımlarını sizlere aşağıda başlıklar halinle açıklayacağız.

1. Lazer Buharlaştırarak Kesme Metodu

Buharlaştırarak kesme methodu lazer kesim alanında standartlaştırılmış işlerin kesilmesi alanında kullanılır. Malzeminin yüzeyini kaynama noktasına kadar ısıtan ışınlar kendisine bir referans noktası belirler. Referans noktası derinleştikçe ve materyal kaynama noktasına geldiğinde, oluşan buharı başka yardımcı teknolojiler sayesinde dışarı atılır. Ve oluşturulan gedik gittikçe büyük. Erimeyen malzemeler genelde bu yöntemle kesilebilir. Örnek vermek gereker ise; Termoset, Karbonfiber, Ahşap bunlara iyi birer örnek olabilir.

2. Lazer Eritip İşleme Metodu

Ertime & darbe ile füzyon kesimi olarak geçer. bimetal malzemeleri kesmek için kullanılır. Çalışma prensibinde üflemek için yüksek basınçlı gazdan faydalanılır ve bu da ortaya güçten tasarruf sağlar. Öncelikle malzemenin erime noktasına kadar ısıtılırsa sistem gaz püskürtmesini devreye sokar. eritilmiş malzemeyi dışarı atar ve böylelikle malzemenin sıcaklığınıda daha yukarı çıkarmaz. Bu prensiple genel olarak metal malzemeler kesilir. 

3. Lazer Termal Gerdirme Metodu

Yarı sert kategorisinde ki maddeleri termal kırılmaya, özellikle de termal stres oluşturarak kırılmasına sebep olunan bir işlemdir. Aslında bu termal stres malzemenin bir özelliğidir. Uygulanan yöntem yüzeye odaklanan bir ışının yerel ısıtma ve termal genleşmeye sebep olmasını sağlar ve madde kırılır. Cam kesiminde kullanılan bir yöntemdir. 

4. Lazer Silisyum Şeklinde Akışkanlık Metodu

Mikro elektronik chiplerin silikon tabakalarından ayrılmasını sağlayan yöntemdir. Dalga boyu 1064 NM olarak belirlenmiş ise darbeli bir karardır. YAĞ lazer çalışma prensibi ile gerçekleştirilir. 

5. Lazer Reaktif Kesim Metodu

Bilinen adları (Yanan Stabilize Lazer  Kesin Gazı) veya ( Alev Kesme ) reaktif kesim'e alternatif olarak konulan isimlerdir. Reaktif kesme ateşleme kaynağı olarak lazer kesim ışınları kullanır. Karbon çeliğini 1 mm ölçüden fazla kalınlıklarda kesmek için kullanılmaktadır. Mantığı daha az lazer gücü ile çok daha kalın olan çelik plakaları kesmek için kullanılır.